FC Viitorul Constanța, campioana en titre, va juca în prima etapă a sezonului 2017-2018 al Ligii I de fotbal cu Gaz Metan Mediaș, pe teren propriu, potrivit tragerii la sorți efectuate vineri la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal, în timp ce vicecampioana FCSB va primi vizita formației FC Voluntari.

Campionatul va debuta pe 15 iulie, iar derby-ul FCSB — Dinamo este programat în etapa a 12-a (23-24 septembrie). În etapa a treia vor avea loc partidele FCSB — CSU Craiova și FC Viitorul — Dinamo (29-30 iulie), în etapa a 9-a (9-10 iulie) se vor înfrunta campioana (FC Viitorul) și vicecampioana (FCSB), iar în etapa a 10-a (16-17 iulie) este programat meciul CSU Craiova — Dinamo.

Sezonul de toamnă se va încheia pe 16-17 decembrie, cu etapa a 22-a. Competiția se va relua pe 3-4 februarie 2018, iar sezonul regulat se va încheia pe 24-25 februarie, cu etapa a 26-a.

În noul sezon, FCSB va juca meciurile de acasă pe Arena Națională, Dinamo în Șoseaua Ștefan cel Mare și pe Arena Națională, CSU Craiova la Drobeta-Turnu Severin, până când noul stadion din Bănie va fi gata, FC Voluntari pe arena ”Ilie Oană” din Ploiești și pe stadionul propriu, ”Anghel Iordănescu”, nou-promovata Juventus pe ”Ilie Oană”, iar nou-promovata Sepsi OSK la Brașov, pe stadionul Tineretului, și pe Municipalul din Sfântu Gheorghe.

Programul Ligii I:
Etapa I (15-16 iulie)
CS Universitatea Craiova — CSM Poli Iași
Concordia Chiajna — ACS Poli Timișoara
FCSB — FC Voluntari
Astra Giurgiu — ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
CS Juventus București — Dinamo București
FC Botoșani — CFR Cluj
FC Viitorul Constanța — Gaz Metan Mediaș

Etapa a II-a (22-23 iulie)
CSM Poli Iași — Gaz Metan Mediaș
CFR Cluj — FC Viitorul Constanța
Dinamo București — FC Botoșani
ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe — CS Juventus București
FC Voluntari — Astra Giurgiu
ACS Poli Timișoara — FCSB
CS Universitatea Craiova — Concordia Chiajna

Etapa a III-a (29-30 iulie)
Concordia Chiajna — CSM Poli Iași
FCSB — CS Universitatea Craiova
Astra Giurgiu — ACS Poli Timișoara
CS Juventus București — FC Voluntari
FC Botoșani — ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
FC Viitorul Constanța — Dinamo București
Gaz Metan Mediaș — CFR Cluj
Etapa a IV-a (5-6 august)
CSM Poli Iași — CFR Cluj
Dinamo București — Gaz Metan Mediaș
ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe — FC Viitorul Constanța
FC Voluntari — FC Botoșani
ACS Poli Timișoara — CS Juventus București
CS Universitatea Craiova — Astra Giurgiu
Concordia Chiajna — FCSB

Etapa a V-a (9-10 august)
FCSB — CSM Poli Iași
Astra Giurgiu — Concordia Chiajna
CS Juventus București — CS Universitatea Craiova
FC Botoșani — ACS Poli Timișoara
FC Viitorul Constanța — FC Voluntari
Gaz Metan Mediaș — ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
CFR Cluj — Dinamo București

Etapa a VI-a (12-13 august)
CSM Poli Iași — Dinamo București
ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe — CFR Cluj
FC Voluntari — Gaz Metan Mediaș
ACS Poli Timișoara — FC Viitorul Constanța
CS Universitatea Craiova — FC Botoșani
Concordia Chiajna — CS Juventus București
FCSB — Astra Giurgiu
Etapa a VII-a (19-20 august)
Astra Giurgiu — CSM Poli Iași
CS Juventus București — FCSB
FC Botoșani — Concordia Chiajna
FC Viitorul Constanța — CS Universitatea Craiova
Gaz Metan Mediaș — ACS Poli Timișoara
CFR Cluj — FC Voluntari
Dinamo București — ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

Etapa a VIII-a (26-27 august)
CSM Poli Iași — ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
FC Voluntari — Dinamo București
ACS Poli Timișoara — CFR Cluj
CS Universitatea Craiova — Gaz Metan Mediaș
Concordia Chiajna — FC Viitorul Constanța
FCSB — FC Botoșani
Astra Giurgiu — CS Juventus București

Etapa a IX-a (9-10 septembrie)
CS Juventus București — CSM Poli Iași
FC Botoșani — Astra Giurgiu
FC Viitorul Constanța — FCSB
Gaz Metan Mediaș — Concordia Chiajna
CFR Cluj — CS Universitatea Craiova
Dinamo București — ACS Poli Timișoara
ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe — FC Voluntari

Etapa a X-a (16-17 septembrie)
CSM Poli Iași — FC Voluntari
ACS Poli Timișoara — ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
CS Universitatea Craiova — Dinamo București
Concordia Chiajna — CFR Cluj
FCSB — Gaz Metan Mediaș
Astra Giurgiu — FC Viitorul Constanța
CS Juventus București — FC Botoșani
Etapa a XI-a (20-21 septembrie)
FC Botoșani — CSM Poli Iași
FC Viitorul Constanța — CS Juventus București
Gaz Metan Mediaș — Astra Giurgiu
CFR Cluj — FCSB
Dinamo București — Concordia Chiajna
ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe — CS Universitatea Craiova
FC Voluntari — ACS Poli Timișoara

Etapa a XII-a (23-24 septembrie)
CSM Poli Iași — ACS Poli Timișoara
CS Universitatea Craiova — FC Voluntari
Concordia Chiajna — ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
FCSB — Dinamo București
Astra Giurgiu — CFR Cluj
CS Juventus București — Gaz Metan Mediaș
FC Botoșani — FC Viitorul Constanța

Etapa a XIII-a (30 septembrie-1 octombrie)
FC Viitorul Constanța — CSM Poli Iași
Gaz Metan Mediaș — FC Botoșani
CFR Cluj — CS Juventus București
Dinamo București — Astra Giurgiu
ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe — FCSB
FC Voluntari — Concordia Chiajna
ACS Poli Timișoara — CS Universitatea Craiova

Etapa a XIV-a (14-15 octombrie)
CSM Poli Iași — CS Universitatea Craiova
ACS Poli Timișoara — Concordia Chiajna
FC Voluntari — FCSB
ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe — Astra Giurgiu
Dinamo București — CS Juventus București
CFR Cluj — FC Botoșani
Gaz Metan Mediaș — FC Viitorul Constanța

Etapa a XV-a (21-22 octombrie)
Gaz Metan Mediaș — CSM Poli Iași
FC Viitorul Constanța — CFR Cluj
FC Botoșani — Dinamo București
CS Juventus București — ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
Astra Giurgiu — FC Voluntari
FCSB — ACS Poli Timișoara
Concordia Chiajna — CS Universitatea Craiova